Jak wychować czytające dziecko?

Jak wychować czytające dziecko?

To pytanie zadaje sobie całkiem poważnie wielu współczesnych rodziców. Jak w dobie dominacji obrazu i filmu zachęcić dziecko do sięgania po książkę? Jak bezboleśnie zaszczepić zamiłowanie do spędzania czasu z lekturą? Jak pokonać opór przed słowem pisanym? Zadanie nie jest łatwe.

Być świadomym korzyści

Nie od dziś wiadomo, że czytanie rozwija inteligencję, poszerza słownictwo i uczy wrażliwości. Warto też pamiętać o dodatkowym, bardzo istotnym czynniku – czas spędzony z książką redukuje stres. W erze wszechobecnej cyfryzacji, nieustannego przepływu informacji oraz dużego nacisku położonego na wszechstronny rozwój, książka oferuje moment wyciszenia i psychicznego odpoczynku. Wprowadzanie jej w życie dziecka od najmłodszych lat może więc przynieść ogromne korzyści w procesie kształtowania się jego osobowości. Podstawową z nich będzie umiejętność relaksowania się i koncentrowania na jednej czynności.

Naukowcy potwierdzają

Badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców, zaprezentowane na łamach dziennika „The Telegraph”, pokazują, że już 6 minut poświęconych na czytanie może obniżyć poziom stresu nawet o dwie trzecie. Bardzo ciekawe jest, że w trakcie eksperymentu, podczas cichego, spokojnego czytania u badanych odnotowano wyraźne spowolnienie akcji serca oraz zmniejszenie napięcia mięśni. Nadzorujący testy neuropsycholog kognitywny dr David Lewis orzekł, że zatracenie się w świecie książki jest ostateczną formą relaksu.[1]

Dobry wzorzec

Bez stosownej inspiracji ani rusz. Dlaczego? Bo dzieci uczą się przez obserwację. Niełatwo będzie je przekonać do sięgania po lekturę, jeśli podobnego nawyku nie dostrzegą u swoich rodziców. Aby móc pochwalić się czytającymi dziećmi, należy czytać samemu. Istotne będzie również oswajanie pociech z książką poprzez regularne głośne czytanie bajek, opowieści czy wierszyków w ramach wspólnej zabawy lub do snu. Nauka czytania sama w sobie jest procesem wymagającym koncentracji – w pierwszym etapie męczącym dla dziecka. Dlatego tak istotne jest pokazywanie maluchom od samego początku, że książka może być cudownym nośnikiem informacji, zabawy i uśmiechu, a także pretekstem do zadawania nowych pytań. Im bardziej angażującą i wartościową literaturę zaoferuje się dziecku, tym łatwiej mu w przyszłości będzie mierzyć się z wymagającymi tytułami. We wszystkim zachować należy jednak umiar, prezentacja nowych książek powinna być zawsze dostosowana do wieku i możliwości percepcyjnych malucha. Warto w tej sprawie zwrócić się o poradę do bibliotekarza, pedagoga lub zaufanego księgarza.

Stała obecność

Milczącym sprzymierzeńcem w zarażaniu pasją czytelniczą jest domowa biblioteczka. Jeżeli nie ma jej w domu, w którym dorasta dziecko, trudno oczekiwać, aby traktowało poważnie zapewnienia o przyjemności jaką daje czytanie. Duża liczba książek na półkach pozwala dzieciom na oswojenie się z ich obecnością w życiu codziennym. Dostęp do różnorodnych – nowoczesnych, staroświeckich, kolorowych lub ozdobnych – wolumenów pomoże wzbudzić zainteresowanie, a z czasem fascynację i chęć poznania zawartych w nich historii. Warto podkreślać wyjątkowy, magiczny charakter książek, które przecież, jak żadne inne przedmioty codziennego użytku, poruszają i rozwijają naszą wyobraźnię.

Wolny wybór

91 proc. dzieci między 6 a 17 rokiem życia deklaruje, że ich ulubioną książką jest ta, którą wybrały same. Statystyka nie kłamie, dzieci uwielbiają decydować o tym, co czytają. I choć na rodzicu spoczywa odpowiedzialność za kontrolowanie księgozbioru swych pociech, warto zostawić im w tym zakresie sporą swobodę. Oczywiście pod warunkiem, że dane książki spełniają określone oczekiwania i są dostosowane do wieku czytelnika. A jakiego wyboru można się właściwie spodziewać? Aż 70 proc. młodych respondentów ze wspomnianej grupy wiekowej zadeklarowało chęć otrzymania książek, które ich rozśmieszają, 54 proc. preferuje te pozwalające na używanie wyobraźni, 43 proc. wybiera z kolei opowieści z bohaterami godnymi naśladowania – silnymi, mądrymi i dzielnymi.[2].

[1] http://www.telegraph.co.uk/news/health/news/5070874/Reading-can-help-reduce-stress.html

[2] http://www.scholastic.com/readingreport/Scholastic-KidsAndFamilyReadingReport-5thEdition.pdf?v=100

    • Kategoria:Do poczytania